Matematyka w drodze. Pomysły na zabawy w podróży

Każdy rodzic wie, jak trudno jest zająć dziecku czas podczas podróży. Chwilowa ekscytacja wynikająca z nowej sytuacji szybko zamienia się w znużenie, a najprostszym sposobem na ujarzmienie nudy okazuje się sięgnięcie po tablet czy telefon. Jeżeli jednak nie chcemy, aby nasze dziecko spędzało czas w taki sposób, możemy w trakcie jazdy zaproponować mu którąś z matematycznych gier – dzięki nim wszyscy uczestnicy jazdy będą dobrze się bawić, a przy tym spędzą czas w sposób kreatywny i rozwojowy. No i sama podróż minie dużo szybciej!

Zabawy matematyczne w aucie

Przedstawiamy pięć pomysłów na matematyczne gry i zabawy, które doskonale sprawdzą się podczas podróży samochodem.

Licz kolory

Każdy z uczestników zabawy wybiera swój ulubiony kolor. Nastawiamy stoper na wybrany odcinek czasu, np. 15 minut i zaczynamy obserwację drogi. Zawodnicy liczą, ile razy w ich otoczeniu pojawia się auto w wybranym przez nich kolorze. Wygrywa ten, który wybrał najpopularniejszą barwę.

Zgadnij, co to?

Jeden z uczestników staje się Liderem Gry i wybiera dowolną liczbę w przedziale od 1 do 100 (lub w trudniejszym wariancie – od 1 do 1000). Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie, jaka liczba chodzi mu po głowie. Gdy wskażą swój typ, Lider musi powiedzieć „mniej” lub „więcej” – to będzie trop dla graczy, w jakim przedziale mają szukać. Zwycięzca, czyli osoba, która prawidłowo wskaże wybraną przed Lidera liczbę, rozpoczyna kolejną rundę.

Dodatkowo możemy prowadzić zapiski z gry, by po kilku lub kilkunastu rundach wskazać, kto okazał się najlepszym zawodnikiem.

Historyjki matematyczne

Wykorzystując to, co dzieje się wokół nas – mijane lasy, samochody, domy i pola, wspólnie tworzymy historyjkę pełną matematycznych niuansów i zagadek. Dla przykładu:

Osoba 1: Tego dnia była piękna pogoda. Jechaliśmy na wycieczkę z prędkością 80 kilometrów na godzinę, ale musieliśmy zwolnić o 15, więc jechaliśmy teraz…

Osoba 2: …65 kilometrów na godzinę i mijaliśmy piękne lasy. Przy drodze kupiliśmy 16 jabłek, z czego od razu zjedliśmy 5 i zostało nam…

Osoba 3: …11. Po godzinie jazdy postanowiliśmy, że kupimy lemoniadę na straganie. Kupiliśmy trzy kubki lemoniady w cenie 3,20 zł każda, zapłaciliśmy banknotem dwudziestozłotowym, więc dostaliśmy reszty…

Osoba 1: …10, 40 zł.

itd. itd.

Cyfrowe wyścigi

Gotowi do błyskawicznej rywalizacji? Wypatrujcie cyfr wokół siebie i ścigajcie się o to, kto szybciej je zsumuje! Najlepsze do tego będą tablice rejestracyjne oraz tablice z odległościami. Dla przykładu: rejestracja o numerach 23456 po zsumowaniu 2+3+4+5+6 daje wynik 20. Kto odgadł to najszybciej? Kto okaże się najlepszym uczestnikiem cyfrowych wyścigów?

Ulubione cyfry

Każdy z graczy wybiera swoją ulubioną cyfrę. W trakcie jazdy rozglądamy się dookoła i szukamy swojego ulubieńca – na tablicach rejestracyjnych, na znakach drogowych, na numerach domów itd. Wygrywa ten, kto wybrał najczęściej pojawiającą się cyfrę.

Podobnie jak w zabawie „Licz kolory” – możemy ustawić stoper i szukać cyfr przez określony czas (np. kwadrans).

Dzięki ciekawym zabawom i grom matematycznym, długa podróż może upłynąć przyjemniej i szybciej. W trakcie jazdy nikt się nie nudzi, wyobraźnia pracuje, umiejętności matematyczne cały czas się rozwijają, a rodzina zbliża się do siebie i fantastycznie się bawi.

Życzymy wspaniałych matematycznych przygód w podróży!

Recent Posts
Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.