Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Podstawy i triki

Nauka tabliczki mnożenia to jeden z pierwszych etapów podróży przez świat matematyki, jaki pokonuje uczeń. Umiejętność tę zdobywa się na wczesnym etapie nauczania i stale utrwala, ponieważ jest to coś, z czego korzystamy przez całe życie.

Jak pokazują nasze pedagogiczne doświadczenia – wielu dzieciom nauka tabliczki mnożenia kojarzy się z przykrym przymusem i kolejnym materiałem, którego wyucza się na pamięć, zamiast po prostu go zrozumieć i naturalnie przyswoić. W Ignatkach wyznajemy filozofię 3xP, która zakłada, że matematykę należy Poczuć i Poznać, by móc ją potem Pokochać. Zachęcamy, by strategia ta znalazła zastosowanie także w Waszych domach. Zamiast straszyć matematyką – oswajajmy z nią i cieszmy się pozytywnymi efektami naszych działań.

Jak uczyć dziecko w domu?

Warto wypracować własny system wspólnej nauki w domu, ale jego filarami powinny być trzy punkty:

  • Przyswajanie materiału
  • Wykonywanie powtórek i sprawdzanie postępów
  • Nagradzanie

Zaczynamy od wyjaśnienia podstawowych reguł, następnie przechodzimy do trudniejszych zagadnień. Regularnie utrwalamy materiał, wprowadzając przy okazji system nagród i kontrolujemy postępy.

Co może być nagrodą? Na pewno nie gotówka i nie zwolnienie z wykonywania obowiązków domowych. Bardzo dobrze sprawdzają się domowe tablice wyników, na których zaznaczamy kolejne sukcesy dziecka – po osiągnięciu jakiegoś pułapu (np. zdobyciu dziesięciu pochwał), punkty wymieniane są na wybraną nagrodę.

Tabliczka mnożenia – podstawy

Naukę tabliczki mnożenia zaczynamy od zapoznania z podstawowymi regułami, które znacznie upraszczają samą naukę:

  • Każda liczba pomnożona przez 0 daje 0.
  • Każda liczba pomnożona przez 1 daje samą siebie.
  • Aby pomnożyć przez 10, do danej liczby dopisujemy 0.
  • Mnożenie jest przemienne, tzn. działanie 2×5 da taki sam wynik, jak 5×2.

Tabliczka mnożenia – triki

Istnieje kilka trików, które pozwalają szybko opanować niektóre działania.

  • Mnożenie przez 9 na palcach

Wyciągnij dłonie przed siebie. Wybierz działanie, np. 4x9, i zegnij czwarty palec od lewej strony. Po lewej zostały trzy palce, które wskazują dziesiątki, po prawej – sześć palców wskazujących jednostki. Wynik? 36.

  • Mnożenie przez 6, 7, 8 i 9 na palcach

Wyciągnij przed siebie pięści. Wyobraź sobie, że każda z zaciśniętych pięści ma wartość „5”. Aby wskazać szóstkę, musisz wyprostować jeden palec, siódemkę – dwa, ósemkę – trzy itd. Wybierz działanie, np. 7×9. Wyprostuj dwa palce lewej dłoni – one symbolizują siódemkę, oraz cztery palce prawej – dla pokazania 9. Wyprostowane palce po zsumowaniu wskazują dziesiątki – w tym wypadku jest ich sześć. Pozostałe palce należy przez siebie pomnożyć – trzy po lewej i jeden po prawej dają wynik 3. 7×9=63.

  • Rysowanie linii

Wybierz działanie, np. 4×3. Narysuj cztery linie poziome i przetnij je trzema liniami pionowymi. Liczba punktów wspólnych przecinających się linii równa się wynikowi działania.

 

Tabliczka mnożenia kreatywnie

Tabliczki mnożenia można uczyć się poprzez kreatywne zabawy, co znacznie uprzyjemnia sam proces nauki. Istnieją także gotowe narzędzia (np. bardziej i mniej rozbudowane liczydła), karty i gry planszowe, które można wykorzystać podczas przyswajania tabliczki mnożenia.

W następnej publikacji na blogu 3×3 Ignatki pokażemy proste i praktyczne gry i zestawy do nauki, które można samodzielnie przygotować w domu i które nie wymagają kupowania dodatkowych drogich materiałów.

Dzięki nim nauka tabliczki mnożenia będzie wspaniałą zabawą i rodzinną przyjemnością.

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.