Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Gry i zabawy

W poprzednim wpisie opowiedzieliśmy o tym, jak uczyć się tabliczki mnożenia z wykorzystaniem prostych trików. Dzięki nim można w łatwy sposób nauczyć się nie tylko podstawowych zasad, ale też mnożenia przez 6, 7, 8 i 9. Zgodnie z zapowiedziami – dziś kontynuujemy temat nauki tabliczki mnożenia, tyle że z wykorzystaniem kreatywnych gier i zabaw. Każdą z nich można wykonać w domu przy użyciu powszechnych narzędzi, bo choć na rynku istnieje sporo ciekawych materiałów do wspomagania nauki, to nierzadko przekraczają one możliwości budżetowe rodziców, a wcale nie gwarantują lepszych efektów. Nasze propozycje są w pełni DIY – proste, tanie i szybkie w wykonaniu i – co najważniejsze – efektywne.

Wojenne potyczki

Przygotujcie dwie talie kart i wybierzcie z nich karty od 2 do 10. Tak jak w klasycznej grze w wojnę, przetasujcie je i rozdajcie każdemu z graczy taką samą liczbę kart. Każda runda przebiega tak samo: gracze wyciągają na stół po jednej karcie, a zadaniem dziecka jest pomnożenie przez siebie widocznych na nich liczb. Jeżeli obliczy wynik prawidłowo – karty wracają do niego. Jeśli się pomyli – karty zabiera dorosły.

Wygrywa gracz, który na koniec rozgrywki pozbawi drugą osobę kart lub który po wyznaczonym czasie na grę będzie miał ich więcej.

Pamiętaj o liczbach

Znów sięgamy do klasyki, czyli do uwielbianej przez dzieci gry w memory. Wytnijcie kartoniki o podobnych kształtach – mogą to być prostokąty, owale czy kwadraty – w dowolnej liczbie, nie mniejszej niż 20. Dwa kartoniki stanowią parę – na jednym zapisujemy działanie, na drugim wynik – możemy także opatrzyć je identycznymi symbolami (kwadratem w tym samym kolorze, takim samym kwiatkiem, owocem czy zwierzątkiem itd.), co ułatwi ich zapamiętywanie.

Po przygotowaniu wszystkich par odwracamy je, mieszamy i układamy na stole liczbami do dołu. Pierwszy z graczy odwraca dwa dowolne kartoniki – jeżeli wybrał odpowiednie działanie i wynik – zabiera kartoniki dla siebie i szuka dalej. Jeżeli nie trafił – odwraca je z powrotem, a do gry wkracza drugi z uczestników.

Wygrywa ta osoba, która na koniec będzie w posiadaniu większej liczby kartoników.

Kości zostały przemnożone

Prosta gra pomagająca w utrwaleniu podstaw tabliczki mnożenia. Przygotowujemy dwie klasyczne kości do gier i rozpoczynamy potyczkę. Gracze rzucają na zmianę obiema kostkami, a ich zadaniem jest przemnożenie liczby wyrzuconych oczek przez siebie. Za prawidłową odpowiedź gracz dostaje punkt – wygrywa ten, kto na koniec zdobędzie więcej punktów. Inny wariant gry zakłada wyścigi graczy – jeżeli w rozgrywce uczestniczy dwoje dzieci, mogą one ścigać się o to, które jako pierwsze poda prawidłowy wynik.

Dla starszych dzieci można zorganizować zawody na wyższym poziomie i w czasie gry używać trzech kostek.

Fiszki mnożenia

Klasyczne fiszki – czyli puste kartoniki, w których zapisujemy obie strony, np. podczas nauki języków obcych – świetnie sprawdzą się także podczas przyswajania tabliczki mnożenia. Na jednej stronie zapisujemy działanie, na drugiej wynik. Samodzielny trening polega na tym, iż dziecko przygląda się stronie z działaniem i podaje wynik na głos. Po odwróceniu kartki sprawdza, czy odpowiedziało prawidłowo. Jeżeli tak – karta trafia na stosik działań opanowanych. Jeżeli nie – na stos powtórkowy. Trening kończy się wówczas, gdy wszystkie fiszki trafią na stosik z prawidłowymi odpowiedziami.

Wariant dla dwóch osób zakłada, iż jeden z uczestników trzyma kartonik w górze (na wysokości twarzy), a drugi musi wykonać działanie. Jeśli widzi wynik, jego zadaniem jest podanie, jakie liczby należy przez siebie pomnożyć, aby go osiągnąć. Jeżeli widzi działanie – musi podać jego wynik.

Kolorowe liczenie

Prosta zabawa, która pomoże maluchowi opanować tabliczkę mnożenia oraz zrozumieć jej zasady. Wymyślamy działanie lub zapisujemy kilkanaście działań na karteczkach, z których dziecko losuje swoje zadanie. Kolorowe liczenie odbywa się przy użyciu papieru w kratkę lub w kropki.

Po wybraniu lub wylosowaniu działania, dziecko rysuje kwadrat lub prostokąt (w zależności od tego, jakiego typu działanie ma do wykonania):

i aby obliczyć wynik, musi zamalować poszczególne kratki i policzyć, ile ich jest. Dzięki tej zabawie opanowanie tabliczki mnożenia będzie dla dziecka łatwiejsze, ponieważ będzie ono w stanie w logiczny sposób wytłumaczyć sobie jej zasady, a przy okazji przyjemnie spędzi czas.

Nauka tabliczki mnożenia w domu – co jeszcze można zrobić?

W Internecie dostępne są gotowe rozwiązania – zadania do wykonania online, kolorowanki do wydruku i gry planszowe oraz karciane do kupienia. Warto sprawdzić każde z tych rozwiązań i wybrać takie, które najbardziej spodoba się naszemu dziecku. Najbardziej efektywne metody zakładają jednak zaangażowanie podczas ich tworzenia, a to dają nam właśnie gry i zabawy wymyślane i projektowane w domu.

Powodzenia!

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.