3 sposoby na dwa razy szybsze opanowanie materiału z matematyki
Jesteś rodzicem ucznia, który ma problemy z matematyką? Szukasz pomocy i inspiracji dla swojego dziecka? A może sam jesteś uczniem, który chciałby szybciej i sprawniej opanowywać materiał z matematyki? Niezależnie od tego, w jakim położeniu się znajdujesz, mamy dla siebie trzy sprawdzone sposoby na dwa razy szybsze opanowanie materiału. Wciel je w życie albo przedstaw osobie, która ich potrzebuje i ciesz się efektami w postaci sukcesów w nauce, poprawionych ocen i lepszej znajomości matematycznych zagadnień.
Sposoby na opanowanie materiału z matematyki
Czy liczą się tutaj magiczne formuły i suche teorie, które szybko ulatują z głowy? Nie! Jeżeli chcesz lepiej, szybciej i skuteczniej uczyć się matematyki, musisz wiedzieć, jak rozwiązywać zadania, zamiast wykuwać na pamięć schematy, których nie rozumiesz i o których zaraz zapomnisz.
Naprawdę tak niewiele wystarczy, by zdobyć potrzebne umiejętności i nauczyć się korzystać z nich w każdej sytuacji.
1. Pracuj na konkretnych przykładach
Na początek – wybierz zagadnienie, które chcesz opanować, a następnie znajdź przykłady działań, które to zagadnienie ilustrują. Gdzie ich szukać? W podręczniku, repetytorium z ćwiczeniami lub w Internecie. Zacznij od przykładów najprostszych, w których najszybciej dostrzeżesz schemat, jaki rządzi daną regułą. To przyniesie dwie korzyści na sam początek – po pierwsze, szybciej zrozumiesz, o co chodzi, a po drugie – nabierzesz wiatru w żagle i łatwiej będzie Ci się zmotywować do pracy nad danym zagadnieniem. Poziom trudności zwiększaj stopniowo aż dojdziesz od zadań na poziomie zaawansowanym.
2. Przejdź do teorii
Dlaczego szczegółowe zapoznanie się z teorią odkładamy na później? Ponieważ z jednej strony nie chcemy jej pominąć, a z drugiej – zachęcamy do tego, by najpierw samodzielnie odkryć, na jakim schemacie opiera się dana reguła, a dopiero później dodawać do tego fakty, definicje i pojęcia. Wiedza szybciej wchodzi do głowy, jeżeli najpierw ćwiczymy i rozumiemy, co robimy niż jeśli otrzymujemy gotowy szablon, do którego dopasowujemy kolejne kroki. Nie zapominaj, że w matematyce istotną kwestią jest dojście do wyniku, a nie odtwarzanie narzuconych ścieżek. Droga na skróty nie ułatwi Ci zapamiętywania, ona jedynie pomoże Ci w szybszym prześliźnięciu się przez temat, który za chwilę uleci z Twojej głowy – a tego nikt nie powinien chcieć.
3. Ćwicz, ćwicz, ćwicz!
Nie ma przesady w popularnym stwierdzeniu, że „Trening czyni mistrza”, a ćwiczenia matematyczne są na to najlepszym dowodem. Musisz zostać praktykiem, jeżeli chcesz z łatwością rozwiązywać nie tylko te zadania, nad którymi aktualnie pracujesz, ale też zrozumieć schematy, które rządzą innymi zagadnieniami. Jeszcze nieraz uświadomisz sobie, że Twoja systematyczna praca w jednym temacie ułatwia Ci opanowanie materiału z drugiego. Dlatego właśnie ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Nie tylko samodzielnie wyszukując kolejne zadania do rozwiązania, ale też tworząc własne przykłady. W końcu wiesz już, jak to działa, znasz również teorię, więc cóż stoi na przeszkodzie, by rozwijać się dalej? Spróbuj i działaj!
Wyżej przedstawione trzy sposoby pomogą Ci w szybszym opanowaniu materiału z matematyki, niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem czy dorosłym, który uczy się dla własnej satysfakcji. Sprawdź także nasze rady, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Wiele z nich znajdzie zastosowanie w Twoim codziennym życiu, nawet jeśli szkołę masz już dawno za sobą.
Powodzenia!