3 sposoby na dwa razy szybsze opanowanie materiału z matematyki

Jesteś rodzicem ucznia, który ma problemy z matematyką? Szukasz pomocy i inspiracji dla swojego dziecka? A może sam jesteś uczniem, który chciałby szybciej i sprawniej opanowywać materiał z matematyki? Niezależnie od tego, w jakim położeniu się znajdujesz, mamy dla siebie trzy sprawdzone sposoby na dwa razy szybsze opanowanie materiału. Wciel je w życie albo przedstaw osobie, która ich potrzebuje i ciesz się efektami w postaci sukcesów w nauce, poprawionych ocen i lepszej znajomości matematycznych zagadnień.

Sposoby na opanowanie materiału z matematyki

Czy liczą się tutaj magiczne formuły i suche teorie, które szybko ulatują z głowy? Nie! Jeżeli chcesz lepiej, szybciej i skuteczniej uczyć się matematyki, musisz wiedzieć, jak rozwiązywać zadania, zamiast wykuwać na pamięć schematy, których nie rozumiesz i o których zaraz zapomnisz.

Naprawdę tak niewiele wystarczy, by zdobyć potrzebne umiejętności i nauczyć się korzystać z nich w każdej sytuacji.

1. Pracuj na konkretnych przykładach

Na początek – wybierz zagadnienie, które chcesz opanować, a następnie znajdź przykłady działań, które to zagadnienie ilustrują. Gdzie ich szukać? W podręczniku, repetytorium z ćwiczeniami lub w Internecie. Zacznij od przykładów najprostszych, w których najszybciej dostrzeżesz schemat, jaki rządzi daną regułą. To przyniesie dwie korzyści na sam początek – po pierwsze, szybciej zrozumiesz, o co chodzi, a po drugie – nabierzesz wiatru w żagle i łatwiej będzie Ci się zmotywować do pracy nad danym zagadnieniem. Poziom trudności zwiększaj stopniowo aż dojdziesz od zadań na poziomie zaawansowanym.

2. Przejdź do teorii

Dlaczego szczegółowe zapoznanie się z teorią odkładamy na później? Ponieważ z jednej strony nie chcemy jej pominąć, a z drugiej – zachęcamy do tego, by najpierw samodzielnie odkryć, na jakim schemacie opiera się dana reguła, a dopiero później dodawać do tego fakty, definicje i pojęcia. Wiedza szybciej wchodzi do głowy, jeżeli najpierw ćwiczymy i rozumiemy, co robimy niż jeśli otrzymujemy gotowy szablon, do którego dopasowujemy kolejne kroki. Nie zapominaj, że w matematyce istotną kwestią jest dojście do wyniku, a nie odtwarzanie narzuconych ścieżek. Droga na skróty nie ułatwi Ci zapamiętywania, ona jedynie pomoże Ci w szybszym prześliźnięciu się przez temat, który za chwilę uleci z Twojej głowy – a tego nikt nie powinien chcieć.

3. Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Nie ma przesady w popularnym stwierdzeniu, że „Trening czyni mistrza”, a ćwiczenia matematyczne są na to najlepszym dowodem. Musisz zostać praktykiem, jeżeli chcesz z łatwością rozwiązywać nie tylko te zadania, nad którymi aktualnie pracujesz, ale też zrozumieć schematy, które rządzą innymi zagadnieniami. Jeszcze nieraz uświadomisz sobie, że Twoja systematyczna praca w jednym temacie ułatwia Ci opanowanie materiału z drugiego. Dlatego właśnie ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Nie tylko samodzielnie wyszukując kolejne zadania do rozwiązania, ale też tworząc własne przykłady. W końcu wiesz już, jak to działa, znasz również teorię, więc cóż stoi na przeszkodzie, by rozwijać się dalej? Spróbuj i działaj!

Wyżej przedstawione trzy sposoby pomogą Ci w szybszym opanowaniu materiału z matematyki, niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem czy dorosłym, który uczy się dla własnej satysfakcji. Sprawdź także nasze rady, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Wiele z nich znajdzie zastosowanie w Twoim codziennym życiu, nawet jeśli szkołę masz już dawno za sobą.

Powodzenia!

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.