Jak samemu uczyć się matematyki ?

Przygotowujesz się do egzaminu ósmoklasisty albo matury? Potrzebujesz zrobić sobie powtórkę przed klasówką? A może po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Sprawdź, jakie rady przygotowaliśmy dla Ciebie w temacie samodzielnej nauki matematyki i… bierz się do roboty!

1. Opracuj plan działania i wyznacz sobie cel

Regularną naukę matematyki warto potraktować jak projekt i zacząć od opracowania jego założeń. Jeżeli Twój cel jest wyraźnie osadzony w czasie – na dzień matury czy egzaminu – to doskonale wiesz, ile tygodni bądź miesięcy nauki Cię czeka. Jeżeli z kolei chcesz uczyć się dla własnej satysfakcji czy samorozwoju, samodzielnie wyznacz sobie mierzalny cel – to może być konkretna data lub opanowanie wybranej przez siebie liczby zagadnień – ważne, by dało się zauważyć, gdy cel zostanie osiągnięty.

A kiedy już jest on wyznaczony, dużo łatwiej będzie zorganizować plan nauki, zakładający konkretnie, ile godzin tygodniowo poświęcisz na samodzielny kontakt z matematyką.

2. Poszukaj ogólnodostępnych materiałów na YouTubie

Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy i inspiracji, a YouTube, uznawany za jedną z największych wyszukiwarek świata, oferuje ogrom bezpłatnych materiałów przydatnych m.in. podczas nauki. Największym polskim kanałem poświęconym temu zagadnieniu jest Matemaks, którego przesłanie brzmi „Matematyka maksymalnie prosta” i na którym znajdziemy zagadki oraz zadania maturalne.

Treści objaśniające zagadnienia matematyczne regularnie publikowane są także u Mateusza Kowalskiego. Nieco inaczej wygląda sytuacja z popularnym niegdyś kanałem Matematikus Tomasza Gwiazdy, który co prawda nie jest już aktualizowany, ale zawiera potężną bazę wiedzy dla samouków. Z kolei uniwersytet internetowy kenis.pl ma na swojej playliście ponad 170 nagrań dla gimnazjalistów i licealistów chcących opanować podstawy królowej nauk.

Obserwuj kanały matematyczne lub korzystaj z wyszukiwarki, by znaleźć filmy omawiające konkretne zagadnienia – z pewnością znajdziesz ich bardzo dużo.

3. Zapisz się na kurs online

W sieci funkcjonuje coraz więcej wirtualnych uniwersytetów i platform kursowych, które mają ofertę także dla osób uczących się matematyki. Niektóre z nich są darmowe, inne płatne – jeśli lubisz tę formę nauki, znajdź najlepszy dla siebie i włącz e-learning do swojego planu działania.

4. Korzystaj z podręczników oraz wiedzy dostępnej w Internecie

Poza YouTubem znajdziesz Internecie całkiem sporo serwisów poświęconych matematyce, przedstawiających wiedzę teoretyczną, jak i oferujących ćwiczenia do samodzielnego wydrukowania albo rozwiązania z poziomu przeglądarki. Porad i odpowiedzi na wszelkie możliwe matematyczne pytania szukaj na forum matematyka.pl. Czytelnie objaśnionych zagadnień – na opracowania.pl oraz matemaks.pl. Ćwiczeń dla uczniów klas 1-8 – na matmag.pl. Zadań dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnik – na batmat.pl. A inspiracji i ciekawostek – na naszym blogu matematycznym 3×3 Ignatki.

5. Baw się matematyką

Aby nieco odpocząć od ciągłego rozwiązywania zadań, wkuwania teorii i siedzenia z nosem w książkach, poświęć nieco wolnego czasu na gry logiczne, strategiczne i matematyczne, które rozruszają szare komórki, jednocześnie dostarczając czystej frajdy. Możesz w nie grać za pomocą telefonu komórkowego, komputera lub tabletu, a w wielu przypadkach także „offline”. Prym mogą wieść tutaj szachy, ale nie zapominaj także o Eurobiznesie, Rummikubie, sudoku i zagadkach matematycznych. Miłą odmianę stanowić będą także puzzle czy gry zręcznościowe, takie jak Mario + Rabbids albo Angry Birds. Wśród aplikacji polecanych na smartfona odnajdziesz także wiele gier rozwojowych, takich jak Brain Wars, Lumosity, Brain Coach czy Brain Builder – wypróbuj kilka z nich i znajdź najlepsze dla siebie.

Samodzielna nauka matematyki

Przygotowując się do ważnego egzaminu, nadrabiając braki w wiedzy albo po prostu ucząc się dla własnej przyjemności, możesz skorzystać z korepetycji – stacjonarnych lub online – albo zapisać się do szkoły matematycznej, ale nie zapominaj także o samodzielnej pracy. Jak przedstawiliśmy wyżej, istnieje wiele źródeł – w większości całkowicie darmowych – które pomagają w samodzielnej nauce matematyki i które możesz wykorzystać bez wychodzenia z domu.

Tylko od Ciebie zależy, na ile wykorzystasz ten szeroki dostęp do wiedzy.

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.