Matematyka – jak pracować z dzieckiem w czasie wolnego?

 In Uncategorized

Czy tego chcemy, czy nie – aktualna sytuacja w naszym kraju jest taka, że zamknięte szkoły i przedszkola zmuszają nas do organizowania dzieciom czasu w inny sposób. Dla własnego i ich bezpieczeństwa najlepiej spędzać go we własnych czterech ścianach. W takich okolicznościach nawet najbardziej kreatywni rodzice w pewnym momencie zderzają się ze ścianą i tracą zapał do wymyślania dzieciom kolejnych rozrywek. Jeszcze większe wyzwanie staje przed tymi, którzy chcą wolne tygodnie wykorzystać w sposób wartościowy i rozwojowy dla ich pociech. Właśnie dla takich rodziców przedstawimy dziś polecane i sprawdzone przez nas sposoby na kontakt z matematyką bez wychodzenia z domu. I bez ślęczenia nad podręcznikami, naturalnie.

Zabawy matematyczne

Bazę pomysłów na zabawy z dziećmi przedstawiliśmy we wpisie Na tropie matematyki wokół nas. Służą one temu, by maluch od najmłodszych lat odkrywał w sobie fascynację nauką. Wśród nich znajdują się wymyślone przez nas zabawy NA TROPIE:

 • Liczb
 • Miar i wag
 • Geometrii
 • Pieniędzy

Tabliczka mnożenia – gry i zabawy

Jeżeli chcesz nauczyć swoje dziecko tabliczki mnożenia, zacznij od wiedzy bazowej, którą przedstawiamy we wpisie Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Podstawy i triki. Następny etap to gry i zabawy, idealne na czas spędzany wspólnie w domu. Te przedstawiliśmy w artykule o grach i zabawach wspomagających naukę tabliczki mnożenia. Wśród nich znajdziecie nasze propozycje:

 • Wojenne potyczki (przy użyciu dwóch talii kart).
 • Pamiętaj o liczbach (gra DIY w stylu klasycznych memory).
 • Kości zostały pomnożone (z wykorzystaniem dwóch klasycznych kostek do gry).
 • Fiszki mnożenia (do których potrzebne nam będą małe kartoniki, wycięte na przykład z bloku technicznego).
 • Kolorowe liczenie (przy użyciu kartek w kratkę i kolorowych długopisów, mazaków lub kredek).

Każda z tych gier świetnie sprawdzi się w przypadku starszaków lub uczniów szkoły podstawowej, którzy zgłębiają podstawy „Królowej Nauk”.

Matematyka na YouTubie

W serwisie YouTube można znaleźć… właściwie wszystko, w tym także kanały poświęcone zagadnieniom matematycznym. W polskiej przestrzeni polecamy szczególnie kanały:

Natomiast z zagranicznych (dostępnych w języku angielskim):

Jak widać – w serwisie YouTube znajdą coś dla siebie zarówno maluchy, jak i uczniowie szkół średnich.

Bajki oswajające z matematyką

Jedną z najprzyjemniejszych form poszerzania wiedzy przez najmłodszych jest oglądanie bajek, które objaśniają pewne zagadnienia i zjawiska. Z jednej strony jest to czysta rozrywka, z drugiej – należy zwrócić uwagę na walor edukacyjny.

Jeżeli chodzi o matematykę, to na szczególną uwagę zasługują:

 • UMIZOOMI (HBO GO) – bardzo ładny wizualnie, uroczy i ciekawy serial dla najmłodszych, w którym mali superbohaterowie przedstawiają podstawowe zagadnienia matematyczne.
 • PEG + KOT (MiniMini+, TVP ABC, YouTube) – prosta kreskówka dla przedszkolaków, w której przygody tytułowych bohaterów wiążą się z rozwiązywaniem zagadek i przemycaniem wiedzy matematycznej.

Dodatkowo na stronie miniminiplus.pl znajdziemy gry i zabawy związane z bajką PEG + KOT.

Matematyczne gry online

Z poziomu komputera czy tabletu można zagrać w Internecie w edukacyjne gry matematyczne – całkowicie za darmo albo w ramach jednorazowych płatności lub stałych abonamentów. Takie rozwiązania oferują m.in.:

 • Matematyczne zoo – strona dostępna za darmo, umożliwiająca wyłączenie reklam za drobną opłatą. Zawiera gry dla uczniów klas 0-8, łamigłówki oraz podstawy programowania.
 • Gry matematyczne – prosta strona zawierająca 20 gier dla dzieci.
 • Matematyka dla dzieci – nieco ubogi wizualnie, ale ciekawy program do pobrania na komputer, który zawiera łamigłówki i gry matematyczne dla dzieciaków.
 • Matmag – zadania dla uczniów klas 1-8. Dostępne po wykupieniu abonamentu grupowego lub indywidualnego.

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz poszerzania wiedzy matematycznej, warto ćwiczyć z dzieckiem także umiejętności logiczne. Szczególnie przydatne będą tutaj szachy, ale także warcaby czy sudoku. Jeżeli nie posiadacie ich w swoim domu, a aktualnie nie chcecie szukać ich w sklepach, to istnieje całe mnóstwo darmowych aplikacji na telefon czy tablet, choć akurat w przypadku szachów czy warcabów zawsze warto postawić na bezpośrednie potyczki we własnym domu. To nie tylko świetna zabawa i inteligentna rozrywka, ale też ciekawy sposób na wspólne spędzenie czasu.

Recent Posts

Leave a Comment

one × 3 =

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.