Jak wspierać dziecko w czasie pełnym ograniczeń i nauki online?

 In Uncategorized

Choć po wiosennym lockdownie liczyliśmy na powrót do dotychczasowej normalności, rok szkolny 2020/2021 nie rozpoczął się dobrze – dzieci na nowo wróciły do domów, a szkoła przeniosła się do świata online. I chociaż po kilku miesiącach praktyki powinniśmy być lepiej do tego przygotowani, to i tak dla wielu rodzin przystosowanie się do nowej rzeczywistości stanowi ogromne wyzwanie.

Z tego też powodu postanowiliśmy poruszyć temat wspierania dziecka w czasie nauki online i nowych ograniczeń. Wierzymy, że dzięki temu wszystkim nam łatwiej będzie zmierzyć się z tym wyzwaniem i spędzić ten trudny czas możliwie jak najlepiej.

Ważne! Niezależnie od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko, może ono borykać się zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi emocjami, takimi jak lęk, niepewność, ekscytacja czy radość. Może także szukać odpowiedzi na nurtujące go pytania i potrzebować rozmowy. O tym, jak podejmować z dzieckiem temat pandemii, przeczytasz w TYM artykule.

Wspólne spędzanie czasu

Okres pandemii to dla większości z nas niełatwy, frustrujący czas. Przymusowy pobyt dzieci w domu może dostarczać nam dodatkowego stresu i uczucia niepewności związanego, na przykład, z pracą czy opieką nad pociechami. Mimo tego dobrze jest znaleźć przestrzeń na wspólną zabawę i rozrywkę, która oderwie nasze myśli od trudnych tematów, zbliży rodzinę do siebie, dostarczy śmiechu i rozluźnienia.

Wypróbujcie gry planszowe, zorganizujcie wieczór filmowy, upieczcie babeczki albo znajdźcie inny sposób, który wciągnie całą rodzinę do wspólnej zabawy i umili wszystkim czas spędzany w domu. Sami na pewno doskonale wiecie, co lubicie, co sprawia Wam frajdę i co gwarantuje całej rodzinie najlepiej spędzony czas. A jeśli nie – zapytajcie o to dzieciaki – one zazwyczaj mają najbardziej kreatywne i najfajniejsze pomysły.

Stworzenie dobrych warunków do nauki

Mimo że nasze dzieci od maleńkości przyzwyczajone są do obecności nowoczesnych technologii w ich życiu, to i tak dla wielu z nich przystosowanie się do nauki zdalnej może być sporym wyzwaniem. Warto więc zacząć od sprawdzenia, czy dostępny w domu sprzęt spełnia wymagania potrzebne do realizowania programu zdalnego nauczania oraz czy nasze dziecko umie uruchomić i obsługiwać wszystkie niezbędne aplikacje i programy. Jeżeli nie, to pozostaje nam wspólne wypróbowanie dostępnych opcji albo skontaktowanie się z kimś, kto zna się na rzeczy i będzie w stanie pomóc. Najgorsze, co moglibyśmy w tym momencie zrobić, to zostawić dziecko samo z problemem i liczyć na to, że „wszystko samo się rozwiąże”.

A kiedy już przychodzi czas nauki online, musimy pamiętać o tym, aby zadbać o dogodne warunki do przyswajania wiedzy, a zatem: nie przeszkadzać dziecku, pilnować, aby młodsze rodzeństwo również tego nie robiło oraz eliminować rozpraszacze (np. w postaci tabletu czy telefonu). Ważne, by nasz uczeń czuł się komfortowo i jak najlepiej wykorzystywał czas zdalnego nauczania. Domowe warunki niestety nie sprzyjają ani pracy, ani nauce, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby było to możliwie jak najprostsze i jak najbardziej efektywne.

Zaplanowanie dnia

Zdrowa rutyna to podstawa! Im bardziej powtarzalny będzie nasz plan dnia, tym większa szansa, że całej rodzinie łatwiej przyjdzie zaakceptować obecną rzeczywistość. To oznacza: wstawanie o tej samej porze, rozpoczynanie dnia od odrobiny ruchu i zdrowego śniadania, czas wolny po nauce online, wspólny obiad, odpoczynek, rodzinną rozrywkę, odrabianie zadań domowych o podobnej porze itd. – tylko od nas zależy, jak zaplanujemy tydzień i jak będzie wyglądał rozkład dnia naszej rodziny. To, co jest ważne, to powtarzalność określonych czynności i przestrzeganie planu dnia.

I chociaż niektórzy uznają taki schemat za powiew nudy, to w przypadku tak nietypowych warunków, jak codzienna nauka z domu, tego rodzaju rutyna może okazać się zbawienna – i dla nas, i dla naszych dzieci. My będziemy wiedzieć, jak planować swoje zadania, a dzieciaki będą po prostu spokojniejsze.

Kontakt z innymi

W czasie przymusowej izolacji niezwykle ważne jest utrzymywanie kontaktu z innymi, dlatego powinniśmy umożliwić dziecku spędzanie czasu z rodziną – dziadkami czy kuzynami – oraz przyjaciółmi z klasy czy podwórka. Oczywiście w momencie, w którym ograniczamy spotkania na żywo, pozostaje nam korzystanie z szerokich możliwości kontaktu, jakie gwarantuje internet, na przykład: video-czatów czy grupowych spotkań online.

Wielu rodziców boryka się w tym miejscu z dylematem: czy dziecko powinno spędzać tyle czasu przed ekranami? I nawet jeżeli do tej pory byliśmy pod tym względem bardzo rygorystyczni i mocno ograniczaliśmy dzieciom dostęp do internetu, to w obecnych okolicznościach zasady te trzeba zmodyfikować, tak, aby dziecko mogło utrzymać kontakt z rodziną i rówieśnikami, uczyć się i rozwijać.

Wyrażanie zainteresowania szkołą

Szkoła online to dla większości z nas nie jest sytuacja wymarzona, ale skoro nie mamy wpływu na to, kiedy nasze dzieci wrócą do placówek oświatowych, pozostaje nam przyzwyczaić się do tej nowej rzeczywistości. I nawet jeśli czasami mamy tego wszystkiego – kolokwialnie mówiąc – po dziurki w nosie, to powinniśmy wyrażać zainteresowanie nauczaniem dziecka i tym, co dzieje się z nim, gdy uczestniczy w zajęciach online.

Być może nasz młody uczeń napotyka podczas zdalnych lekcji na problemy, których nauczyciel nie jest sobie w stanie uświadomić? Przykładowo: słabo słyszy, nie nadąża, nie może dostrzec czegoś na ekranie itp. W takiej sytuacji może pomóc rozmowa – najpierw z dzieckiem, a potem z wychowawcą czy nauczycielem.

Jeżeli natomiast problemem dziecka jest skoncentrowanie się na tym, co mówi nauczyciel  albo znalezienie motywacji do codziennego wstawania, siadania przed komputerem czy odrabiania zadań popołudniami, to naszą rolą jest porozmawianie z nim na ten temat i sprawdzenie, czy jest coś, co możemy zrobić, aby mu to ułatwić. Rzucanie haseł w stylu: „Przyłóż się” czy „Nie bądź leniwy” to niestety niezbyt rozsądne rozwiązanie. Sami za dziecko uczyć się nie będziemy, ale jeśli okaże się, że tym, co je rozprasza, jest hałas w domu, a tym, co nie pozwala rano wstać – zbyt późne chodzenie spać, to naprawdę bardzo łatwo możemy takie problemy wyeliminować.

Podstawą powinna jednak być rozmowa – spokojne mówienie i uważne słuchanie, tak potrzebne przy wzajemnej komunikacji i tak niezbędne w tych niełatwych, pandemicznych czasach.

Recent Posts

Leave a Comment

seven + 1 =

Kontakt

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.